+371 27-078-822|| |

RAKSTI UN PACIENTU PIEREDZE

Plaušu vēža pacienta pieredze

Lung cancer story

Virietis, 48 gadi, plaušu vēzis

Droši vien biju “cietais rieksts” plaušu ārstiem, jo man ļoti ilgi nevarēja atrast vainu. Pirms saslimu, biju diezgan ilgi visu ko saelpojies. Strādājot būvniecībā ne vienmēr lietoju sejas aizsargmasku, bieži bija pīppauzes. Jā, es pīpēju ļoti daudz. Zinu, tā nav pati labākā dāvana plaušām, bet, kamēr cilvēks ir vesels, par ļoti daudzām lietām parasti nedomā.. Kad pirms nepilniem 3 gadiem rudenī saaukstējos un klepojot sāku spļaut asinis, tad gan nopietni nobijos.

Gāju pie ģimenes ārstes, kura mani nosūtīja uz plaušu rentgenu. Tajā redzēja izmaiņas, tāpēc 10 dienas bija jādzer antibiotikas. Kad beidzu dzert zāles, rentgenu atkārtoja, taču plaušās joprojām bija redzamas izmaiņas. Daktere mani nosūtīja uz datortomogrāfiju plaušām, kas arī parādīja, citēju izrakstu, specifisku iekaisumu labajā plaušā. Šajā slēdzienā pirmo reizi parādījās ieraksts par iespējamām ļaundabīgām izmaiņām. Tad jau vārds “izmaiņas” man sāka uzdzīt šermuļus.

Mani ielika slimnīcā uz tālākiem izmeklējumiem, te ārsti domāja, ka tā varētu būt vai nu tuberkuloze vai bronhīts, vai…vēzis. Tuberkulozi kā diagnozi drīz atmeta. Lai noskaidrotu precīzāk, kas man kaiš, vajadzēja dabūt uz pārbaudi plaušu gabaliņus. Slimnīcā pavadīju gandrīz mēnesi, un šajā laikā man tika veiktas 3 bronhoskopijas ar biopsiju gan lokālajā anestēzijā, gan narkozē, un izkniebti gabaliņi no plaušām. Tajos netika atklāts nekas ļaundabīgs. Ķirurgu konsīlijs nolēma, ka rakstīs mani ārā no slimnīcas, sešus mēnešus novēros un tad vēlreiz veiks izmeklējumus, lai varētu lemt par plaušu operāciju. Vasarā man atkal veica izmeklējumus un bronhoskopiju, un atkal neko neatrada. Un atkal nolēma mani 6 mēnešus novērot. 

Pagājušajā rudenī es saaukstējos un atkal nokļuvu slimnīcā. Tur man veica operāciju, kas saucas video asistēta torakoskopija, un ārsti dabūja 2 paraugus no plaušām. Tajos tad arī atrada vēža šūnas. Ārsti domā, ka manu slimo plaušu vajag izoperēt, taču pirms tik nopietnas operācijas skaidri jāzin, kur tieši vēzis ir un vai nav jau metastāzes. Tā es nokļuvu uz PET/DT. Salīdzinājumā ar visām iepriekšējām procedūrām, šī bija kaifs – bez gulēšanas slimnīcā, bez narkozes, pilnīgi nesāpīgi, ātri... PET/DT precīzi noteica, kur kas atrodas. Tagad skatīsimies, ko ārsti lems. Iespējams, man PET/DT vajadzēja veikt daudz agrāk, kad parādījās pirmās aizdomas par ļaundabīgām izmaiņām. Bet ko nu vairs. Iespējams, man PET/DT vajadzēja veikt daudz agrāk, kad parādījās pirmās aizdomas par ļaundabīgām izmaiņām. Bet ko nu vairs.

doctor_comment_icon PET/DT | vēža diagnostika - Plaušu vēža pacienta pieredze

Radiologa-diagnosta komentārs

“Pacients tika nosūtīts uz PET/DT, lai noteiktu plaušu vēža izplatību un varētu lemt par operācijas apjomu. Pacientam tika veikts visa ķermeņa izmeklējums ar 18F-DGF. Izmeklējumā atradām trīs FDG patoloģiski hipermetabolus perēkļus - divus plaušās, kā arī vienu sīku metastāzi plaušu saknē, ko citi izmeklējumi vēl nevizualizēja. Pārējie veidojumi plaušās, kas bija iepriekš diagnosticēti citos izmeklējumos (CT, MRI), FDG nekrāja, līdz ar to tie nav ļaundabīgi.”

Plaušu vēzis, Radiologa-diagnosta komentārs

Sazinieties ar mums

Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
© Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika