45583503 PET/CT | vēža diagnostika - Prostatas vēža pacienta pieredze

RAKSTI UN PACIENTU PIEREDZE

Prostatas vēža pacienta pieredze

Prostatas vēzis

Vīrietis, 65 gadi, prostatas vēzis

Vienmēr esmu bijis uzmanīgs pret savu veselību, taču šoreiz jāsaka paldies sievas kundzei. Nezinu kāpēc biju iedomājies, ka urinēšanas traucējumi vīrietim manā vecumā ir normāla parādība un ar to samierinājos. Vairāk mani uztrauca nelielas, taču nepārejošas sāpes mugurā, tomēr centos sadzīvot arī ar tām, regulāri vingroju. Sieva gan tik ilgi urdīja, lai aizeju pie ārsta, ka beigu beigās paklausīju. Aizgāju pie ģimenes dakteres, kura nosūtīja mani veikt rindu ar analīzēm, tostarp arī uz PSA. Tas bija 2013. gada pavasarī, kad tika konstatēts paaugstināts PSA līmenis asinīs. Sekoja vizīte pie urologa, biopsija un diagnoze – adenokarcinoma, jeb vienkāršāk prostatas vēzis.

Ar tagadējo pieredzi saprotu, ka jau tad vajadzēja veikt pilnu ķermeņa izmeklējumu, lai pārliecinātos, vai audzējs ir tikai pašā prostatā, vai arī ir izplatījies kaut kur citur. Taču toreiz pilnībā paļāvos uz ārstiem, un jūlijā mana prostata tika izoporēta. Pēc 3 mēnešiem bija jāveic kontroles asins analīze uz PSA. Ar izoperētu prostatu PSA līmenim asinīs vajadzēja būt 0, bet tā nebija. Manās analīzēs PSA bija nedaudz virs nulles un lēnām turpināja augt.

Pusotru gadu pēc operācijas mans PSA jau bija gandrīz 0,60 ng/ml. Man tika veikta datortomogrāfija vēdera dobumam un mazajam iegurnim, taču izmeklējums nekādas novirzes neparādīja. Drīz pēc tam man tika veikta arī kaulu scintigrāfija, un arī šajā izmeklējumā radiologs neko aizdomīgu neredzēja. Tagad zinu, ka šīs metodes vienkārši neizšķir sīkus veidojumus, kas anatomiski vēl izskatās tāpat kā normāli audi, taču jau ir ļaundabīgi. Lai gan izmeklējumos netika gūts apstiprinājums, ka vēzis joprojām kaut kur ir, 2015. gada vasarā man tika nozīmēta lokāla staru terapija iegurnim, kā izrakstā teikts, sakarā ar bioķīmisku recidīvu. Taču PSA turpināja paaugstināties arī pēc starošanas. Skaidrs, ka vēzis bija aizgājis tālāk no prostatas, stari to nebija spējuši iznīdēt. Tikai kur tas bija?

Par laimi pagājušajā gadā Latvijā ienāca PET/CT, izmeklēšanas metode ar kuru var pārbaudīt visu ķermeni un ieraudzīt ļoti sīkus vēža perēkļus, turklāt ļoti agri, kad PSA līmenis ir pavisam mazs, kā manā gadījumā. Pieteicos izmeklējumam. Šajā izmeklējumā tika izmantota inovatīva viela, tāda, kādu lieto arī Vācijas klīnikās, un man tika atrastas trīs sīkas metastāzes. Par “RSU Nukleārās medicīnas klīnika” kā medicīnas iestādi palika ļoti pozitīvs iespaids. Es saņēmu atbildes uz visiem mani interesējošiem jautājumiem un galvenais – precīzu diagnozi”.

doctor_comment_icon PET/CT | vēža diagnostika - Prostatas vēža pacienta pieredze

Radiologa-diagnosta komentārs

“Lai lemtu par piemērotākās ārstēšanas metodes izvēli, iepriekš bija nepieciešams precīzi diagnosticēt slimības izplatību. Pacientam veicām visa ķermeņa PET/CT izmeklējumu ar radiofarmaceitisko preparātu 68Ga-PSMA, kas šobrīd ir viena no precīzākajām prostatas vēža diagnostikas metodēm. Īpaši svarīgs šis izmeklējums ir tiem prostatas vēža pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas tradicionālās ķirurģijas vai staru terapijas, jo ar PET/CT-PSMA iespējams ļoti agrīni identificēt ļaundabīgo perēkli, jau tad, kad PSA līmenis ir mazāks par 1,0. Tāds bija arī šī pacienta gadījums. Izmeklējumā tika diagnosticētas trīs metastāzes ar Ga68-PSMA hiperekspresiju (palielinātu radiofarmaceitiskā preparāta uzkrāšanos). Tādā veidā pacientam agrīni tika konstatēta slimības recidīva precīza lokalizācija.”

Prostatas vēzis , Metastāzes, ⁶⁸Ga-PSMA

Sazinieties ar mums

Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
© Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika