45583503 PET/CT | vēža diagnostika - Zarnu vēža pacientes pieredze

RAKSTI UN PACIENTU PIEREDZE

Zarnu vēža pacientes pieredze

Bowel cancer story

Sieviete, 69 gadi, resnās zarnas vēzis

Ar vēzi pirmo reizi iepazinos jau tālajā 1995. gadā, kad man atklāja olnīcu audzēju. Tā rezultātā man tika veikta operācija, kam sekoja ķīmijterapija. Visus šo gadus rūpīgi sekoju līdzi savai veselībai un veicu nepieciešamos izmeklējumus. Jau reizi šai ellei izgājusi cauri, cerēju, ka vēzis neatgriezīsies, taču tas atkal ir klāt, tikai citā formā. 

2015. gada rudenī mani sāka pastiprināti mocīt vājums, slikta dūša un stipras sāpes vēderā. Novembra sākumā, kad uznāca kārtējā sāpju lēkme, ar ātrajiem nokļuvu slimnīcā, kur man tika izoperēts žultspūslis. Bija pagājis tikai viens mēnesis pēc operācijas, kad sāpes vēderā atgriezās, caureja mijās ar aizcietējumiem, nāca slikta dūša, paaugstinājās temperatūra - bija atkal jāsauc ātrā palīdzība. Slimnīcā mani izmeklēja, veica asins analīzes un datortomogrāfiju vēderam. Pēc izmeklējumiem ārstam bija aizdomas, ka tas ir zarnu iekaisumu - man tika nozīmēts antibiotiku kurss un tiku no slimnīcas izrakstīta.

Taču visai drīz es slimnīcā atgriezos ar kārtējo vēdersāpju lēkmi. Sapratu, ka mans veselības stāvoklis ir ļoti nopietns un ka ar antibiotikām vien cauri netikšu. Izlēmu, ka man ir vajadzīga Rīgas ārstu konsultācija, tāpēc šajā reizē no slimnīcas izrakstījos pēc pašas vēlēšanās un pieteicos uz konsultāciju pie gastroenterologa Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Tālākie notikumi jau risinājās lielā ātrumā – vizīte pie daktera, analīzes, datortomogrāfija vēderam un jau 2016. gada janvāra pirmajos datumos gulēju uz operāciju galda. Operācijas laikā man tika izņemta daļa resnās zarnas, kurā bija gan akūts zarnu nosprostojums un, kā vēlāk histoloģijā apstiprinājās, arī audzējs. Stradiņa slimnīcas onkologu konsīlijs man nozīmēja 6 pēcoperācijas ķīmijterapijas kursus. 

Kad ķīmijterapija bija aiz muguras, es beidzot atkal jutos labi, man bija cerība, ka esmu tikusi no vēža vaļā. Taču 2016. gada oktobrī kontroles analīzēs parādījās paaugstināts audzēja marķieris, arī daži citi analīžu rādītāji bija ārpus normas. Esmu diezgan zinoša par dažādiem izmeklējumiem, jo nāku no mediķu dzimtas, arī māsa man daktere, tāpēc jau sen zināju par PET/CT, tikai nezināju, ka šo izmeklējumu jau iespējams veikt arī Latvijā. Vācu naudu, lai brauktu uz Pēterburgu vai kādu labu klīniku Eiropā, vai pie meitas uz Dublinu. Biju nosūtīta arī uz magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumiem Rīgā, taču tad pēkšņi FaceBook izlasīju par PET/CT izmeklējumiem Rīgā. Kāds tur vairs MRI un CT, tūlīt pat saņēmu ģimenes ārsta nosūtījumu un devos uz RSU Nukleārās medicīnas klīnika. 
Mana pārliecība ir, ka vēzi var veiksmīgi ārstēt tad, ja par to iegūta precīza informācija, lai nav, kā saka, jāšauj ar lielgabalu pa zvirbuļiem un velti jāizšķiež jau tā knapais valsts finansējums. Lai nokļūtu tuvāk precīzai diagnozei, es nodevu arī audu paraugus gēnu mutāciju analīzei, savukārt par PETu biju pārliecināta, ka tas man iedos pilnu ainu par manu ķermeni un precīzu informāciju, kur audzējs izplatījies.
Pēc PET/CT izmeklējuma uzzināju, ka man nozīmētā ķīmijterapija uz manu audzēju diemžēl nebija iedarbojusies, vēderā tika atrasti vēža perēkļi, kas nekur nebija izzuduši. Kad saņēmu izmeklējuma bildes, nosūtīju tās arī uz Pēterburgu, lai saņemtu vēl vienu viedokli. Krievijas ārstu slēdziens bija tieši tāds pats kā mūsējais, turklāt ar atzinumu, ka "RSU Nukleārās medicīnas klīnika" viss izdarīts ļoti kvalitatīvi un augstā līmenī.

PET/CT izmeklējuma rezultātā man pilnībā tika mainīta ķīmijterapijas shēma un tika individuāli piemeklētas efektīvākas zāles. Lai gan otrā ķīmijterapija bija fiziski grūtāka, taču man šķiet, ka tā daudz precīzāk iedarbojās uz audzēju nekā standarta terapija, kas bija pirmajā reizē. Skaidri zinu, ka pēc šīs terapijas efektivitātes kontrolei atkal veikšu PET/CT izmeklējumu. 

Esmu pārliecinājusies par šī izmeklējuma nozīmi un nepieciešamību, žēl tikai, ka ārsti Latvijā par to tik maz zina, kā arī valsts to neapmaksā. Stāstu par PETu cilvēkiem, pēc mana ieteikuma šo izmeklējumu ir veikusi arī mana draudzene. Esmu gatava PET/CT ieteikt visiem pacientiem, kam reiz ir bijis vēzis un radušās aizdomas, ka tas ir atgriezies, kā arī lai uzzinātu, vai tiek lietota pareizā ķīmijterapija.

doctor_comment_icon PET/CT | vēža diagnostika - Zarnu vēža pacientes pieredze

Radiologa-diagnosta komentārs

“Paciente bija izgājusi 6 ķīmijterapiju kursus, jutās labi, taču, tā kā audzēju marķieri bija paaugstinājušies, bija nepieciešams izvērtēt terapijas efektivitāti. Sievietei tika veikts visa ķermeņa PET/CT izmeklējums ar preparātu 18F-FDG, kas ļāva nepieciešamo informāciju – gan par kauliem, gan mīkstajiem audiem, gan orgāniem, iegūt vienā izmeklējuma reizē. Izmeklējuma rezultātā pacientei vēderā tika diagnosticēti divi metastāžu perēkļi ar intensīvu vielmaiņu.”

Vēža diagnostika, Zarnu vēzis, Radiologa-diagnosta komentārs

Sazinieties ar mums

Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
© Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika