45583503 PET/CT | vēža diagnostika - Man ļoti (!) palīdzēja PET/CT izmeklējums!

RAKSTI UN PACIENTU PIEREDZE

Man ļoti (!) palīdzēja PET/CT izmeklējums!

PET-CT examination

Latvijā katru gadu aptuveni 11 000 iedzīvotāju pirmo reizi izdzird biedējošo diagnozi – vēzis. Dzīve sagriežas kājām gaisā – ko darīt, kā ārstēties, vai es izdzīvošu?

Ikviens, kuru skārusi šī slimība, zina, cik liela nozīme veselības atgūšanā ir agrīnai diagnostikai un efektīvām ārstēšanas metodēm. Taču situācija mūsu valstī ir absurda – medicīnai naudas allaž nepietiek, tāpēc ārstēšanās ar mūsdienīgiem un efektīviem medikamentiem bieži notiek par paša pacienta līdzekļiem vai sabiedrības ziedojumiem, bet augsto tehnoloģiju diagnostikas izmeklējumi, galvenokārt, pieejami privātās medicīnas iestādēs.

"Tas ir stāsts arī par pozitronu emisijas tomogrāfiju jeb PET/CT metodi, - vienu no modernākajām un precīzākajām vēža diagnostikas metodēm, kas pasaulē šobrīd tiek uzskatīta par vienu no modernākajām un precīzākajām vēža diagnostikas metodēm.kas jau gandrīz divdesmit gadus tiek plaši pielietota onkoloģisko slimnieku izmeklēšanai visā pasaulē, arī Lietuvā un Igaunijā. Taču Latvijā šī izmeklējuma ieviešanu valsts lielajās slimnīcās vienmēr apsteigušas citas prioritātes, tomēr pateicoties privātu investoru un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbībai, vēlmei uzlabot onkoloģisko situāciju valstī, finansiālam ieguldījumam un neatlaidīgam darbam, nu jau mazliet vairāk kā gadu PET/CT izmeklējums ir pieejams arī Latvijā, diagnostikas centrā “RSU Nukleārās medicīnas klīnika”, Rīgā, Gardenes ielā 13. Tagad pacienti, kuri iepriekš bija spiesti braukt uz ārzemēm, - Vāciju, Beļģiju, Krieviju un citur, lai veiktu PET/CT izmeklējumu, to var izdarīt Latvijā.”

Vitālijs Skrīvelis, Nukleārās diagnostikas klīnikas vadītājs

Taču, neskatoties uz to, ka izmeklējums, kas ļauj audzēju atrast ātri, agrīni un precīzi, nu ir pieejams mūsu valstī, ārsti nesteidzas ar tā ieteikšanu pacientiem, vai arī turpina sūtīt pacientus uz ārvalstīm. Kāpēc tā?

“Vadoties no pacientu atsauksmēm, iemesli ir dažādi - viens ir ārstu zināšanu trūkums, tādēļ arī neticība PET/CT metodes iespējām un priekšrocībām, otrs ir izmeklējuma cena, kas ārstus attur, trešais ir konservatīvisms, nevēlēšanās izmainīt ierasto lietu kārtību. Lai gan PET/CT metode jau gandrīz divdesmit gadus pasaulē tiek plaši pielietota onkoloģisko slimnieku izmeklēšanā un ir pietiekoši daudz pētījumu un pierādījumu par PET/CT efektivitāti, mūsu valstī tā vēl ir jauna metode. Acīmredzot daļai ārstu nepieciešams laiks, lai par PET/CT ieguvumiem izglītotos un pārliecinātos praksē.”

Vitālijs Skrīvelis, Nukleārās diagnostikas klīnikas vadītājs

Vairāk kā puse onkoloģisko pacientu, kas ir bijuši uz PET/CT izmeklējumu, ceļu pie mums ir atraduši pašu spēkiem, un katram ir savs stāsts, kā līdz mums nokļuvuši. Piedāvājam iepazīties ar jautājumiem, atsauksmēm un mītiem, ko no saviem pacientiem esam dzirdējuši visbiežāk.

Vija: Esmu jau reiz pieveikusi krūts vēzi, pirms 7 gadiem. Tagad situācija ir tāda, ka ir paaugstinājies onko marķieris un esmu ļoti nobijusies, ka man atkal ir vēzis. Izlasīju žurnālā rakstu par PET/CT, ka ar šo izmeklējumu var ļoti agrīni atklāt vēža šūnas. Ar visu žurnālu aizgāju pie sava onkologa uz konsultāciju. Taču ārsts mani atrunāja, lai es pietaupu naudiņu, un nosūtīja uz datortomogrāfiju sakot, ka tajā varot redzēt visu tikpat labi. Taču žurnālā bija rakstīts, ka PET/CT redz labāk par datortomogrāfiju. Kā tad īsti ir?

Vija rīkojās pilnīgi pareizi vaicājot par PET/CT nepieciešamību savam ārstam. Diemžēl ārsts, sūtot sievieti uz datortomogrāfiju, pakļāva pacientes dzīvību lielam riskam. Kāpēc? Bieži vien brīdī, kad audzēju vai tā metastāzes jau var ieraudzīt datortomogrāfijā, audzējs ir progresējis tik tālu, ka efektīva ārstēšana var būt apgrūtinoša. Ja onko marķieris paaugstinās, un pastāv bažas par atkārtotu vēzi, nevajag gaidīt, - ir īstais brīdis veikt PET/CT izmeklējumu visam ķermenim, lai atklātu audzēju ļoti agrīni un iespējami ātri uzsāktu ārstēšanos. Katrs no šiem izmeklējumiem cilvēka ķermeni redz pilnīgi atšķirīgi. Ja datortomogrāfija parāda ķermeņa anatomiju – kaulus, audus, orgānus, - un ārstam aizdomas par audzēju rodas tad, kad ir redzamas izmaiņas to formā vai struktūrā, tad PET redz izmaiņas daudz agrīnāk, jau šūnu līmenī. Vēža šūnas strauji aug, tām ir aktīvāka vielmaiņa, līdz ar to tās intensīvāk uzkrāj PET izmeklējumā pielietoto radiofarmpreparātu, kas ļaundabīgo šūnu sakopojumus spilgti vizualizē uz veselo audu fona. Pateicoties izmeklējuma specifikai, PET ļauj agrīni fiksēt pat ļoti sīkus, tikai sērkociņa galvas lieluma vēža perēklīšus, ko datortomogrāfijas izmeklējumā vēl neredz.

Jānis: Es ārstējos no Hodžkina limfomas, un man PET jāveic vairākas reizes. Iepriekš to veicu Igaunijā. Dīvaina ir Latvijas onkoloģijas centra ārstu rīcība. Kad atbraucu ar saviem Igaunijas PET rezultātiem, viņi tos neņēma pretī un sūtīja mani uz Krieviju veikt atkārtotu izmeklējumu. Es dienēju zemessardzē un tādēļ uz Krieviju braukt nedrīkstu. Tāpēc esmu pateicīgs, ka varēju veikt PET/CT Latvijā, turklāt lētāk nekā citur Eiropā.

PET/CT izmeklējums Latvijā ir līdzvērtīgs Eiropas vadošo PET centru kvalitātei. Mēs lepojamies ar savām dakterēm, kuras ir zinošākās un pieredzējušākās nukleārās medicīnas speciālistes Latvijā, mācījušās un stažējušās Vācijā, Somijā, Lietuvā, Igaunijā un citur. Pacienti, kas iepriekš brauca veikt PET/CT uz ārvalstīm, atzīst, ka "RSU Nukleārās medicīnas klīnika" darba kvalitāte ne ar ko neatšķiras no Eiropas labākajām klīnikām.

Lūk, atsauksme no vēl kāda pacienta: “Esam nupat atgriezušies no Berlīnes Šaritē klīnikas ar labām ziņām. Mana vīra izmeklējumus apskatīja vairāki vācu dakteri, un viņu slēdziens sakrita ar jūsējo. Tas patiešām ir labdabīgs veidojums, un operācija nebūs jāveic. Esam Jums ļoti pateicīgi!!! Dakteris arī uzslavēja Rīgas PET augsto kvalitāti!”

Pacienti ar asins un asinsrades orgānu ļaundabīgām slimībām, kā Hodžkina limfoma, neHodžkina limfoma, leikoze par PET/CT nozīmīgumu iespējams zina visvairāk, jo šie audzēji primāri ir nevis viena perēkļa slimība kā, teiksim, krūts vēzis, bet gan sistēmiska kaite, tāpēc viņiem šis izmeklējums ārstēšanās laikā jāveic vairākkārt. Limfomas pacientiem PET/CT izmeklējums ir visefektīvākais veids, kā iegūt pilnīgu informāciju par slimības izplatību ķermenī, tās attīstību un ārstēšanās efektivitāti. Ja ārsts uzreiz zina, kuros limfātiskajos audos ir vēža šūnas, tas ļoti atvieglo izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku.

DANA: PET examination was a great (!) help to me! It was like a small revolution. I had undergone computed tomography and magnetic resonance examinations, which did not confirm progression of the tumour. I wanted to be sure, therefore I underwent PET scan and it revealed two metastases. I faced difficulties – council of doctors did not believe in the results of PET/CT examination and prescribed me a repeated chemotherapy. I did not give up and together with my doctor we decided to plan further treatment on the basis of PET results. I had a bronchoscopy and a surgery that confirmed the existence of the metastases showed by PET. I underwent surgery and no chemotherapy was needed.

SKAIDRĪTE: I am so happy about the availability of PET/CT method. It is a great time-saver for a cancer patient. Doctors did not give me information, I had to find everything myself, you know. I am lucky that my sister is a doctor, who knew about the method. I would have wasted so much time going through all the unpleasant examinations – colonoscopy under anaesthesia, gynaecology, liver biopsy… instead I came to have a single examination that gave precise answers – I had tumours here and here, and I did not have to have other examinations, I could start treatment at once.

INTA: PET helped me a lot. Actually, all subsequent therapy was based on PET results. When the doctor took biopsy, and confirmed that I have breast cancer, we had to understand the spread of it that was determined by PET examination. I had chemotherapy following which the ultrasound examination revealed two active lymph nodes. To be sure I underwent a PET scan. It was followed by a surgery and radiation therapy. Now I have regular control examinations by ultrasound and computed tomography. But once there will be any uncertainties I will undergo repeated PET. It is hard to be in a total information vacuum – doctors do not provide information, I found everything myself. Now, when I will take all the check-ups for the third time already, I know whom to ask and where to go. You have all my support, as I understand how important PET is.

These cases confirm that patient’s involvement and initiative during the treatment process, instead of silent consent to the path chosen by the doctor is of vital importance. PET/CT is not a novelty in the world - it is evidence-based, well-approbated method of diagnosis that has arrived to Latvia in a well-prepared environment. The doctors should understand that and use it, not deny it. PET/CT examination is irreplaceable in case of treatment of many diagnoses and situations! Moreover, it allows for a whole body examination by a single PET/CT scan to obtain necessary information about bones, soft tissues and organs. Thus, the patient is saved from the necessity to undergo a range of other examinations, for example, ultrasound, roentgenography, scintigraphy, computed tomography, magnetic resonance … running out of time, frequently being left without precise diagnosis and therewith delaying commencement of treatment. Considering the high sensibility of PET/CT method it is possible to carry out very precise and early diagnostics of very small focal points of cancer, to determine the stage (spread) of the disease, to see all metastases, to assess whether the applied therapy has been efficient, whether the cancer has not returned and examine other substantial factors.

At the moment, there is no competitor to PET/CT examination that could be able to diagnose tumours with similar precision. Efficiency of PET/CT is confirmed by the fact that after this examination the treatment tactics of every third patient is changed – cancelled surgery, changed medicine or other substantial corrections introduced.

ANITA: When the doctor took biopsy and confirmed breast cancer, we had to understand the spread of it. I wanted to have PET/CT examination, but the doctor frightened me with radiation caused during the examination saying it might cause further development of the cancer.

It is a myth. PET examination is a low-risk procedure. The radiopharmaceutical substance injected intravenously is tolerated easily – allergic reaction, fever, sickness or vomiting are rare side-effects, moreover the preparation leaves the body within a few hours after the procedure. There is no scientific substantiation for the rooted fear. Most experimental and epidemiological studies show the opposite – radioactivity in small doses (including PET) stimulates protective reactions of the body. The Life Span research studying people survived after explosion of a nuclear bomb stated that the received radioactive radiation below ~ 200 milisievert (mSv) did not cause cancerous risk. In comparison, an effective dose received by a patient during a standard computed tomography examination is equal to 10 mSv, during a PET/CT examination of head – 5-7 mSv, during 18F-FDG PET/CT whole body scan – 12-15 mSv. Thus, neither grownups nor kids should avoid the examination or reduce the dose of radiation to a worthless image due to radiophobia. Radiological diagnostics used in medicine is safe and saves lives.

DIĀNA: The treating physician sends me to have PET/CT examination, saying that it is the only way to obtain precise diagnosis, but I cannot afford it and I do not have time to save up the sum…

In Europe, including Lithuania and Estonia, PET/CT examination is on the list of state funded services, while in Latvia patients have to pay themselves. Although we offer small discounts and the possibility to pay by instalments, not all people can afford that. We hope that the situation will change soon – we are eagerly waiting for the state’s decision to co-finance PET/CT examinations for cancer patients and we have commenced cooperation with the charity fund “O Fonds”, the aim of which is to help low income patients to undergo examination for diagnosis of cancer and to commence timely treatment.

PET/CT, Vēža diagnostika, Pacientu stāsti

Sazinieties ar mums

Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
© Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika