45583503 PET/CT | vēža diagnostika - Septiņi fakti par pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET/CT)

RAKSTI UN PACIENTU PIEREDZE

Septiņi fakti par pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET/CT)

Septiņi fakti par pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET/CT)

1. Redzamas izmaiņas šūnu līmenī

Apvienojot vienā izmeklējumā divas diagnostikas metodes - pozitronu emisijas tomogrāfiju un datortomogrāfiju (PET/CT), uzreiz iespējams iegūt visu nepieciešamo informāciju gan par pacienta  kauliem, gan mīkstajiem audiem, orgāniem un limfmezgliem. Atšķirībā no klasiskām radioloģijas metodēm, piemēram, ultrasonogrāfijas, izmeklējumā papildus redzamas arī izmaiņas šūnu fizioloģiskajās īpašībās. Atkarībā no izmeklējuma laika lietotā preparāta var novērot glikozes un aminoskābju vielmaiņu, ieraudzīt specifiskus receptorus, tajā skaitā arī hormonu receptorus, uz šūnu virsmām, šūnu hipoksiju jeb skābekļa trūkumu un to membrānu sintēzi. Visi šie procesi lielākā vai mazākā mērā ir raksturīgi dažādiem audzējiem. Vārdu sakot, izmeklējums notiek šūnu, molekulu līmenī.

Ar šo metodi var atklāt jau dažus milimetrus lielu, ļaundabīgu audu veidojumu, turklāt bieži vien tad, kad tas vēl nav redzams ar citām diagnostikas metodēm. Pamatā ieguvēji ir onkoloģiskie pacienti, tomēr šo izmeklējumu var izmantot arī iekaisuma perēkļu atklāšanai, piemēram, vaskulīta vai sarkoidozes slimniekiem, Alcheimera un citu demenču diferencēšanai, kā arī kardioloģijā, ja parastās izmeklēšanas metodes nesniedz pietiekami skaidru atbildi.

Jāteic, ka  pozitronu emisijas tomogrāfija nav domāta ļaundabīgai audzēju primārai diagnostikai. To izmanto tad, kad radušās aizdomas par audzēju vai to apstiprinājušas citas izmeklēšanas metodes, kā arī, lai agrīni noskaidrotu, vai uzsāktā ārstēšana konkrētajam pacientam palīdz pieveikt slimību vai arī nepieciešams to mainīt.

2. Izmeklē no galvas līdz kājām

Veicot šo izmeklējumu tiek izmeklēts praktiski viss pacienta ķermenis.  Izmeklēšanas laikā tiek iegūti vairāki tūkstoši plāna slāņa (0,2–5,0 mm) šķērsgriezuma attēli. Tā kā papildus pozitronu emisijas tomogrāfijai tiek veikta arī datortomogrāfija, abu izmeklējumu attēlus iespējams savienot un salīdzināt, vienlaikus iegūstot divu dažādu izmeklējumu sniegto informāciju.

Pirms izmeklējuma pacientam tiek ievadīts neliels daudzums radioaktīvas vielas, kas izdala pozitronus. To radītos gamma starus uztver īpašs detektors un parāda attēlā. Par starojuma devu nav jāsatraucas, jo pozitronu emisijas tomogrāfijas laikā tā ir pat mazāka nekā datortomogrāfijā.

3. Ļaundabīgās šūnas "ķer" ar cukuru

Visā pasaulē, arī Latvijā ar pozitronu emisijas tomogrāfijas metodi izmeklējot  vēža pacientus, lielākoties ap 90% gadījumu, izmanto preparātu, kas satur fluordeoksiglikozi jeb radioaktīvi iezīmētas glikozes - cukura molekulas. To uzdevums ir uzkrāties tajās šūnās, kas visaktīvāk patērē glikozi. Kāpēc? Lielākai daļai audzēju raksturīga strauja jaunu šūnu veidošanās - tās nekontrolēti vairojas un aug, patērējot daudz cukura.

Izmeklējuma rezultātos redzams glikozes patēriņš pacienta muskuļos, iekšējos orgānos, kaulos, un attēlos tas parādās kā sava veida spīdēšana. Šajā ainā īpaši izceļas ļaundabīgie audzēji, jo izmeklējuma laikā uzsūc sevī glikozi daudz intensīvāk nekā citi audi, tādēļ attēlos tos var redzēt kā izteikti spīdošus punktus. Tā ļaundabīgie veidojumi atklāj savu atrašanās vietu, izmēru un citu būtisku informāciju, piemēram, vai audzējs ir lēni augošs vai agresīvs, vai kaut kur izplatījušās metastāzes, cik iedarbīga bijusi staru un ķīmijterapija.

Šo vēža šūnu "kāri uz saldumiem" izmanto izmeklējot Hodžkina un ne-Hodžkina limfomas, melanomas, sarkomas, krūts, kolorektālā, plaušu, dzemdes vēzis, dzemdes kakla un olnīcu, aizkuņģa dziedzera vēža pacientus, kā arī meklējot nezināmas lokalizācijas audzējus.

4. Prostatas audzējs uzvedas citādi

Prostatas vēzis no citiem audzējiem atšķiras ar to, ka tas aug lēnām un savā vielmaiņā glikozi praktiski nepatērē, tāpēc tā diagnostikā izmanto citu, īpašu preparātu. Tā kā zināms, ka prostatas vēža šūnās ievērojami palielinās prostatas specifiskais membrānas antigēns (PSMA), tad savienojot tā molekulu ar ļoti zemas radioaktivitātes izotopu tiek iegūts inovatīvs preparāts 68Ga-PSMA, kas ļauj pacientu izmeklēt ar īpašu precizitāti, piemēram, efektīvi atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem, atrast sīkas metastāzes, turklāt daudz agrīnāk, nekā ar citām izmeklēšanas metodēm.

5. Preparātus ražo tepat Latvijā

Kopš 2016.  gada Latvijā darbojas Baltijas valstīs vienīgā radioaktīvo izotopu ražotne medicīniskām vajadzībām “Nukleārās medicīnas centrs”. Tā sirds ir ciklotrons jeb lādēto daļiņu paātrinātājs, kurš sintezē izotopus, kuri  ļoti ātri sabrūk un izdalās no organisma - dažu minūšu vai stundas laikā.

Pozitronu emisijas tomogrāfija ir pašlaik viena no intensīvi pētītām tehnoloģijām pasaulē,  tiek izstrādāti arvien jauni preparāti, kas parāda visdažādākos procesus cilvēka organismā. Bez plašā pielietojuma onkoloģijā to izmanto arī kardioloģijā un neirodeģeneratīvu saslimšanu, piemēram, Alcheimera slimības noteikšanā, lai atšķirtu to no cita veida demencēm. Alcheimera slimība ir biežākais demences iemesls gados veciem cilvēkiem. Tam raksturīgs progresējošs atmiņas zudums un citu ikdienā ļoti nepieciešamu funkciju traucējumi. Izmeklējumā redzama glikozes vielmaiņa smadzenēs. Tas ir viens no diagnostikas  kritērijiem, kā arī veids, lai to diferencētu no citiem demenču tipiem un novērtētu ārstēšanas efektu. Slimībai raksturīga arī amiloīda (proteīna veids) izgulsnēšanās galvas smadzenēs, kuru iespējams vizualizēt ar speciāla preparāta palīdzību. Drīzumā šāds izmeklējums būs pieejams arī Latvijā.

6. Kur to veic un cik maksā

Pozitronu emisijas tomogrāfiju kopā ar datortomogrāfiju veic “Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās diagnostikas klīnikā”, Rīgā, Gardenes ielā 13. Šobrīd izmeklējumu visbiežāk veic ar limfomu sirgstošiem pacientiem slimības stadijas vai terapijas efekta noteikšanai, jo vienīgi šiem pacientiem kopš 2017. gada rudens par to nav jāmaksā pašiem. Par to var pateikties privāta uzņēmuma  holdinga Repharm ziedojumam programmas "Dzīvo tālāk!" ietvaros. Divu gadu laikā šim mērķim paredzēts tērēt 350 000 eiro. Arī bērni diemžēl slimo ar onkoloģiskām slimībām. Ja nepieciešams šāds izmeklējums, to mazajiem pacientiem apmaksā Bērnu slimnīcas fonds.

Izmeklējuma cena ir salīdzinoši augsta - pāri par tūkstoš eiro. To sadārdzina speciāli katram pacientam individuāli ražota preparāta deva, kā arī modernās tehnoloģijas un kvalificētā mediķu komanda, kas iesaistīta  izmeklējuma veikšanā: radiologi ar specializāciju nukleārajā medicīnā, medicīnas fiziķi, ķīmiķi, inženieri.

7. Kā noris procedūra:

  • Vispirms notiek konsultatīva saruna ar ārstu radiologu.
  • Pēc tam pacients tiek sagatavots procedūrai - nomērīts, nosvērts, vēnā ievadīts katetrs, caur kuru izmeklējuma laikā vēnā ievada tieši šim pacientam un viņa saslimšanai speciāli sagatavotu, nekaitīgs radioaktīvu preparātu.
  • Pacientu nogādā palātā, kur tam vismaz stundu mierīgi jāpaguļ. Šajā laikā jāizdzer 1litrs ūdens. Apmēram 50- 55 minūtes pēc preparāta ievadīšanas obligāti jāiztukšo urīnpūslis.
  • Kad preparāts vienmērīgi izplatījies organismā, pacients dodas uz skenēšanas kabinetu un ieņemt izmeklējuma veikšanai atbilstošu stāvokli - guļus uz muguras, rokas novietotas aiz galvas, ceļgali saliekti.
  • Seko skenēšanas procedūra, kas atkarībā no  izmeklējuma veida ilgst 20-40 minūtes.
  • Pēc izmeklējuma vēlams vēl 20 minūtes uzkavēties medicīnas iestādē un turpināt pastiprināti uzņemt šķidrumu, lai veicinātu preparāta izvadi no organisma.

PET/CT, Vēža diagnostika

Sazinieties ar mums

Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
© Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika