45583503 PET/CT | vēža diagnostika - Par PET/CT

PAR PET/CT

Nukleārā diagnostika

Medicīniskās indikācijas PET/CT (PET/CT) veikšanai

PET/CT metode ļauj noteikt: diagnozi, vēža stadiju, terapijas efektivitātes novērtējumu, vēža recidīvu, slimības attīstības dinamiku un kontroli, operāciju plānošanu, staru terapijas plānošanu. Jaunākās paaudzes PET/CT iekārta nodrošina izmeklējumus ar lielāko daļu radioaktīvo izotopu plaša ļaundabīgo slimību klāsta noteikšanai, izmatojot tādus izotopus kā ¹⁸F-FDG un ⁶⁸Ga-PSMA-11 (unikāls Baltijas valstīs):

Krūts
vēzis
Melanoma
Kuņģa
vēzis
Kolorektālais
vēzis
Limfomas
Plaušu
vēzis
Nieru
vēzis
Dzemdes, dzemdes kakla, olnīcu vēzis
Sēklinieku
vēzis
Urīnpūšļa
vēzis
Prostatas
vēzis
Nezināmas lokalizācijas vēzis
¹⁸F-FDG ⁶⁸Ga-PSMA-11 ¹⁸F-PSMA JAUNUMS!

Kam būtu nepieciešams PET/CT

Nukleārās vēža diagnostikas tehnoloģijas
var palīdzēt

Ja jums diagnosticēts vēzis un jūs izejat ārstēšanas kursu, ar PET/CT skeneri varat IZVĒRTĒT ĀRSTĒŠANĀS EFEKTIVITĀTI un veikt vēža monitoringu!

Ja jūs atrodaties pēcterapijas uzraudzības posmā, PET/CT ļaus veikt AGRĪNU VĒŽA IESPĒJAMĀ RECIDĪVA DIAGNOSTICĒŠANU, lai, ja nepieciešams, nodrošinātu savlaicīgu un maksimāli efektīvu atkārtotu ārstēšanu!

Laiks ir vitāli svarīgs

PET/CT salīdzinot ar CT, MRI un citām metodēm

PET/CT vairums gadījumos aizstāj vairākus papildu izmeklējumus, ietaupot laiku, kas onkoloģijā ir ļoti būtiski. Vienlaicīgi tiek ietaupīti pacienta līdzekļi, tā kā katrs papildu veiktais izmeklējums paaugstina kopējās ārstēšanās izmaksas.

AR KO PET/CT atšķiras no datortomogrāfijas (CT) vai magnētiskās REZONANSES (MRI)?

Viena no galvenajām atšķirībām starp PET/CT izmeklējumiem un citām attēldiagnostikas metodēm, piemēram, datortomogrāfiju (CT) vai magnētisko rezonansi (MRI), ir tā, ka PET/CT izmeklējums parāda orgāna vai audu vielmaiņas izmaiņas jau šūnu līmenī. Tas ir ļoti svarīgi un unikāli, jo slimības process bieži vien sākas ar funkcionālām izmaiņām šūnu līmenī. PET/CT izmeklējums ļauj atklāt šīs agrīnās šūnu vielmaiņas izmaiņas, kamēr CT vai MRI anatomiskās audu izmaiņas uzrāda vēlāk, kad slimība jau ietekmē orgānu vai audu struktūru. Pastāv liela iespēja, ka agrīnā stadijā diagnosticētu vēzi, var veiksmīgi izārstēt. Ja vēzis jau ir izplatījies, ārstēšana kļūst sarežģītāka un kopumā pacienta izredzes izārstēties sarūk.

PET/CT salīdzinājumā ar citām diagnostikas metodēm

 •  droša, nesāpīga diagnostikas metode;
 • procedūra tiek veikta ambulatori , bez ķirurģiskas iejaukšanās;
 • ļauj diagnosticēt slimību tās bezsimptomu stadijā;
 • ļauj atšķirt ļaundabīgus jaunveidojumus no labdabīgiem;
 • ar vienu visa ķermeņa skenēšanas reizi veikt visu organisma struktūru pārbaudi – iekšējo orgānu, kaulu, muskuļaudu, utt.

Audzēja atklāšana un ārstēšana agrīnā stadijā var glābt dzīvību!

Profesionāļu atziņas

Ārstu viedokļi par PET/CT

 • Būtiski uzsvērt, ka PET/CT ir multimodāla visa ķermeņa skenēšanas metode – apvieno pēc būtības dažādu informāciju. Citas tradicionālās augstas izšķirtspējas radioloģiskàs diagnostikas metodes, piemēram, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses iekārtas, ļoti labi ārstam ļauj apskatīt strukturālās detaļas, taču minimāli parāda audzēja fizioloģiju. PET metode tiek izmantota, lai apskatītu audzēja bioloģiskās īpašības un tā apkārtējo mikrovidi. Tādējādi ar PET iespējams noteikt orgāna vai audu bioķīmiskās izmaiņas, kas ļauj identificēt slimības procesa sākumu pirms ar slimību saistītās anatomiskās izmaiņas ir redzamas ar citām attēldiagnostikas metodēm, piemēram, datortomogrāfiju (CT) vai magnētisko rezonansi (MRI).

  Marika Kalnina

  Marika Kalniņa
  Medicīnas nodaļas vadītāja, nukleārās medicīnas ārste-radioloģe

 • IR PAR VĒLU, KAD IZMAIŅAS UZRĀDA DATORTOMOGRĀFIJA!

  Pastāv onkoloģiskās saslimšanas, piemēram, olnīcu vēzis, kad ultrasonogrāfijas (US) un datortomogrāfijas (CT) izmeklējumos nav redzamas nekādas izmaiņas, uzrāda paaugstinātu CA-125 līmeni. Tas ir viens no klīniskajiem stāvokļiem, kad PET/CT metode, pateicoties tās jutīgumam un specifikai, agrāk atklāj slimības aktivitāti. Attēldiagnostikas iekārta atpazīst patoloģiskus veidojumus izmērā līdz 1 cm un ļauj identificēt ar audzējiem saistītus veidojumus.

  Aija Gerina-Berzina

  Aija Geriņa-Bērziņa
  Onkoloģe-ķīmijterapeite

 • KĀDA IZMĒRA METASTĀZES UZRĀDA PET/CT?

  Saskaņā ar literatūras datiem – sākot no 9 milimetru izmēra. taču praksē mēs varam redzēt arī mazākas. 4 milimetru mazs limfmezgls, bet tas spīd! Mēs izmērām radiācijas akumulācijas intensitāti, kas ir objektīvs rādītājs, un tas parāda, ka limfmezgls intensīvi patērē glikozi. Ir skaidrs, ka limfmezgls ir ļaundabīgs.

  Lilita Roznere

  Lilita Roznere
  Nukleārās medicīnas ārste-radioloģe

 • PET/CT metode ļauj ārstam apskatīt konkrēta orgāna vai audu vielmaiņu, izvērtējot informāciju par orgāna vai audu fizioloģiju (funkcionalitāti) un anatomiju (struktūru), kā arī to bioķīmiskās īpašības. PET un CT apvienošana uzlabo katras atsevišķās metodes priekšrocības un ļauj veikt fizioloģisko procesu lokalizāciju, sniedzot detalizētu audzēja struktūras vizualizāciju. PET/CT sniegtais multimodālais (hibrīd-) attēls uzlabo iespēju raksturot bojājumus, un pieņemt informētākus ar ārstēšanu un pacienta aprūpi saistītos lēmumus.

  Marika Kalnina

  Marika Kalniņa
  Medicīnas nodaļas vadītāja, nukleārās medicīnas ārste-radioloģe

 • Mēs esam gandarīti, ka esam pirma klīnika Latvijā, kas sniedz plašu vēža diagnostikas pakalpojumu klāstu, izmantojot augstas kvalitātes PET/CT tehnoloģiju, un esam īpaši lepni būt starp tiem retajiem Eiropas PET/CT centriem, kas piedāvā progresīvo prostatas vēža diagnostikas veidu ar preparātu 68Ga-PSMA. Tāpat esam lepni, ka mūsu PET/CT iekārta ir vienīgā Baltijas valstīs, kas aprīkota ar savu ciklotronu radioaktīvo izotopu ražošanai un piegādei tieši izmeklējuma vietā. Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnikā izveidota stabila augsti kvalificētu profesionāļu komanda, kas ieguvuši starptautiski atzītu izglītību un izgājuši apmācības nukleārās medicīnas jomā. Esmu pārliecināts, ka mūsu pacienti novērtē ne tikai augstās kvalitātes izmeklējumus, bet arī ļoti konkurētspējīgo pakalpojuma cenu, mūsu profesionālo darbinieku zināšanas un laipno attieksmi.

  Vitālijs Skrīvelis

  Vitālijs Skrīvelis
  RSU Nukleārās medicīnas klīnikas vadītājs

  Mēs esam vienīgie Baltijas valstīs

  AR SAVU CIKLOTRONU

  Sazinieties ar mums

  Jautājumu gadījumā, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru.
  Mūsu speciālists atbildēs, cik vien ātri iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā (darba dienās).

  Nukleāras Medicinās Klīnikas Logotips
  © Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas klīnika