45583503 PET/CT | Cancer Diagnostic - For Doctors

INFORMATION FOR DOCTORS

Fill Out

Referral Form

To refer a patient for a PET/CT scan, please fill out referral form.

For your convenience, we have developed a referral form for the PET/CT examination in .pdf format, which you can fill out electronically or print and fill out manually. You can sign it electronically or manually. After filling out the form, send it a few weeks before the planned examination.

Fill in “RSU Nuclear medicine clinic” referral form (as a separate referral or as an addition to your referral) in order to facilitate accurate PET/CT examination and report preparation.


Please provide the patient with all the documentation and images regarding prior diagnostic examinations performed elsewhere: radiological examination – CT/MRI/USG/ scintigraphy, laboratory results, histology results and other relevant data.

There are limitations of using PET/CT in diagnostics. Most malignancies are visible in the PET/CT examination, but there are exceptions that are not visible at all. There are diseases that can cause false-positive PET/CT scans for malignancy. Depending on the diagnosis, your doctor will choose what additional examinations are needed. Provide as much information as possible about your health status (medical documentation, images, other data) and answer the questions precisely for a more precise diagnosis.

PET/CT examination

PATIENT PREPARATION GUIDELINES

In order to acquire diagnostically accurate results with the highest quality images, it is absolutely imperative to properly prepare for the PET/CT examination!

Pacientu sagatavošanas vispārējie nosacījumi

Pacientu sagatavošana pirms 18F-FDG PET/CT izmeklējuma ir ļoti būtiska klīniski izvērtējamu attēlu iegūšanai. Diabēta pacientu sagatavošana ir īpaši svarīga un saskaņojama ar radiologu, kas veiks izmeklējumu (skat. zemākā sadaļā). Pārējos pacientus pirms izmeklējuma jāinformē par sekojošiem ierobežojumiem pirms procedūras veikšanas:

  • pacienti bez diabēta nedrīkst uzņemt nekāda veida pārtiku, vienkāršos ogļhidrātus un dzērienus, kā vienīgi tīru ūdeni (bez aromatizētājiem) vismaz 6 stundas pirms FDG injekcijas;
  • medikamentus drīkst lietot, kā paredzēts nozīmētajā terapijā (ja medikamenti uzņemami kopā ar pārtiku, par to noteikti jāinformē „RSU Nukleārās medicīnas klīnika” radiologs);
  • adekvāta prehidratācija ir svarīga, lai nodrošinātu pietiekami zemu FDG koncentrāciju urīnā (samazina artefaktus) un radiācijas drošības nolūkos;
  • kafija vai kafiju saturoši dzērieni netiek rekomendēti;
  • parenterālā barošana un intravenozā glikozi saturošo šķidrumu ievade jāpārtrauc vismaz 4 stundas pirms FDG injekcijas;
  • FDG injekcijas laikā un sekojošajā uzkrāšanās fāzē, pacientam jāpaliek sēdus vai pusguļus un jāklusē;
  • pacientam jāizslēdz aktīvi vingrojumi vismaz 6 stundas pirms FDG PET/CT izmeklējuma, bet vēlams paaugstinātu fizisko aktivitāti izslēgt 24 stundas pirms procedūras;
  • pacientam skenēšanas laikā jāspēj nogulēt PET/CT sistēmā 20 – 45 minūtes;
  • ja, iespējams, pacientam rokas jānovieto virs galvas.
Pacienti ar cukura diabētu

Nosūtot pacientu uz izmeklējumu centrā „RSU Nukleārās medicīnas klīnika”, noskaidrojiet pacienta atbildes uz tālāk uzdotajiem jautājumiem, nepieciešamības gadījumā informējot arī „RSU Nukleārās medicīnas klīnika” diagnostikas centra speciālistus:

Pacientam jāatbilst iepriekš aprakstītajiem badošanās noteikumiem. Ideālā gadījumā, jāmēģina sasniegt normālu glikēmijas līmeni pirms FDG PET/CT izmeklējuma, pacientam konsultējoties ar ārstu speciālistu.

Pacients turpina lietot orālos glikozes līmeni kontrolējošos medikamentus.

Ja tiek plānota intravenozās kontrastvielas ievade, metformīna lietošana jāpārtrauc izmeklējuma laikā un tuvākajās 48 h pēc procedūras.

Seruma glikozes līmenis pirms FDG ievades

Galvenais iemesls 4h neēšanas periodam pirms izmeklējuma ir, lai nodrošinātu zemu glikozes līmeni un zemu insulinēmiju, jo insulīns ir tieši atbildīgs par glikozes uzkrāšanos ne ļaundabīgos audos.

Asins glikozes līmenis jāmēra pirms FDG ievades. Var izmantot glikozes mērītāju (jeb glikometru) vai līdzīgu gultas ierīci, kas spēj veikt vispārējo asins glikozes mērījumu.

Tā ir laba prakse, pacientam ierodoties izmeklēšanas centrā noteikt asins glikozes līmeni, lai pārliecinātos, ka līmenis nav pārāk zems (ne zemāk par 4 mmol/l) vai pārāk augsts (ne augstāks par 11 mmol/l), jo tas var novērst lieku gaidīšanu vai izmeklējuma pārcelšanu.

Grūtniecība (aizdomas par tās esamību)

Pie jebkuras diagnostiskās procedūras sievietēm grūtniecēm vai aizdomās par grūtniecību, nepieciešama klīnisko ieguvumu un kaitējumu izvērtēšana.

Grūtniecības tests, kas veikts 10 dienas pēc ovulācijas, ieviesīs skaidrību un palīdzēs pieņemt lēmumu.

Gadījumos, kad rodas šaubas un nav neatliekama situācija, 10 dienu likums būtu jāievēro.

Krūts barošana

Tā kā FDG ekskrēcija ar mātes pienu ir neliela, Starptautiskā Radiācijas Aizsardzības komisija (International Commission on Radiological Protection - ICRP) nerekomendē pārtraukt krūts barošanu pēc FDG ievades.

Tomēr, tā kā piena dziedzeri akumulē FDG, mātes un bērna kontaktu iesaka izslēgt uz 12h pēc FDG ievades, lai reducētu ārēji emitēto radiācijas devu, ko zīdainis saņemtu no mātes.

Rekomendē bērnu zīdīt tieši pirms injekcijas, lai maksimāli attālinātu laiku starp injekciju un nākamo zīdīšanas reizi.

Mātes pienu varētu atslaukt un pabarot zīdaini no pudeles šo 12h laikā, lai palīdzētu samazināt pārtraukšanas neērtības, attālinot kontaktēšanās laiku starp māti un zīdaini.

FEEL FREE TO

Contact Us

If you have any questions please feel free to contact our customer support centre.
Our specialist will answer you as soon as possible, but not longer than 24 hours (on working days).

medvision logotype
© Rīga Stradiņš University Nuclear Medicine Clinic